5 Haziran 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

“SEFERLERİ ERTELEMEYENLER YAYILMANIN SORUMLUSUDUR”

01 Aralık 2020 - 15:36 - 5914 Kişi Okumuş

“SEFERLERİ ERTELEMEYENLER YAYILMANIN SORUMLUSUDUR”

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural:
“Seferleri Ertelemeyenler Yayılmanın Sorumlusudur”

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural düzenlediği basın açıklamasında hayli sert ifadeler kullandı. 2 Kasım’da bitecekken 27 Kasım’a kadar devam ettirilen Gaziantep-Çanakkale şehitlik turlarının Çanakkale’deki virüs salgının yayılmasına gerekçe olarak gördüklerini belirten Ural; “İlimizdeki vaka artışının bir nedeninin de Türkiye de salgının etkilerinin en yüksek seyrettiği yerleşim yerlerinden olan Gaziantep / Şahinbey Belediyesi aracılığı ile ilimize düzenlenen gezi projesi olduğunu düşünüyoruz” dedi

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen toplamda 100 bin Gaziantepli vatandaşı ilerleyen yıllarda da Çanakkale’ye getirecek olan gezi turları 2 Temmuz 2020 tarihinde başlatılmıştı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan gezi turlarının 31 Temmuz 2020’de sona ereceğini duyurmuştu. Tam da salgın dönemine gelen ve Türkiye’de vakaların en çok bulunduğu üç ilden biri haline gelen Gaziantep’ten Çanakkale’ye uçak seferlerinin yapılması büyük tepki çekti.

SEFELER 2 KEZ UZATILDI

STK’lardan siyasi partilere kadar adeta “Corona Virüs İthalatı” olarak görülen uçak gezi turları Bülent Turan’ın söylediği gibi 31 Temmuz 2020 tarihinde bitirilmedi. Aslında ilk üç yılda seferler hep Temmuz ayında başlatılıp Kasım ayının ilk günü sonlandırılmak üzere planlanmıştı. Bu yılda 2 Kasım’da sona erecekti. Fakat ne oldu ise; uçak seferleri ve gezi turları 27 Kasım 2020 tarihine kadar uzatıldı! Tabi bu süreçte salgın Çanakkale’de Sağlık Bakanının açıklamalarında göre yüzde 50’nin üzerinde artış göstermeye başladı. Tabipler Odasının açıklamalarına göre ise artık Çanakkale’de yoğun bakım servisinde boş yer kalmadı!

CHP’DEN ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

Tüm bu gelişmeler yaşanırken; CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural düzenlediği basın toplantısı ile hem Şahinbey’den Çanakkale’ye yapılan uçak seferleri ve gezi turlarını hedef aldı, hem de yetkilileri şeffaf davranmaya davet etti. Ural yaptığı basın toplantısında; “Uzun bir süreden beri devam eden ve her geçen gün kötüye giden pandemi süreci ile ilgili olarak yaşanan olumsuzluklar üzerine, kamuoyunu bilgilendirmek ve yetkilileri şeffaf davranmaya davet etmek istiyoruz. Ülke genelinde mart ayından beri yaşanan pandemi sürecinin hiçbir döneminde halkımız ve sağlık çalışanlarımız doğru bilgilendirilmemiştir. Sağlık bakanlığımız vakalarla ilgili verilerini Türk Tabipler Birliği ve ilgili meslek örgütlerinin uyarılarına rağmen asla şeffaflık ilkesine uygun olarak açıklamamıştır” dedi.

“VAKALARDAKİ ARTIŞIN HALKIN DOĞRU ALGILAMASINI ENGELLEMİŞTİR”

Sürecin yanlış yönetildiğini belirten CHP İl Başkanı Ural; “Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğümüz de Sağlık Bakanlığı ile aynı paralelde hareket ederek Çanakkale halkına doğru bilgilendirme yapmaktan bugüne kadar kaçınmıştır. Yetkililer, sadece maske, mesafe ve hijyen diyerek, vakalardaki artışın halk tarafından doğru algılanmasını engellemiştir. Sürecin, bilimi ve şeffaflığı yok sayarak yönetilmesi sonucunda Çanakkale de vaka oranlarında ve hastaneye yatırılan hasta sayılarında olağanüstü artış görülmesine neden olmuştur. Yaşanan bu artış nedeniyle ÇOMÜ – Tıp Fakültesi pandemi hastanesinde ilave yoğun bakım servislerinin hizmete açılacağı haberlerini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız” dedi.

“ÇANAKKALE’DEKİ TOPLAM VAKA SAYISI KAÇTIR”

İl Sağlık Müdürlüğünü vakaların sayılarını açıklamaya davet eden Ural; “Şimdi, CHP İl başkanlığı olarak Sağlık İl müdürlüğümüze sormak istiyoruz; Çanakkale deki toplam vaka sayısı kaçtır? Çanakkale de hastanede yatan toplam hasta sayısı ne kadardır ? 3-Çanakkale de yoğun bakımda yatan hasta sayısı ne kadardır ? Yoğun bakım servislerindeki doluluk oranı nedir? Aile hekimliklerine yeterli miktarda koruyucu malzeme verildi mi? Sağlık çalışanlarının tarama testleri düzenli bir şekilde yapılıyor mu? Yoğun bakım servislerindeki toplam solunum cihazı sayısı ne kadardır ve bu sayı yatan hastalar için yeterlimidir?

Çanakkale de yetersizlik nedeniyle yoğun bakım servisine alınamayan ve geri gönderilen hasta var mıdır? Sağlık çalışanları dokuz aydan beri hastalanma risklerini göze alarak çok zor şartlarda çalışmaya devam etmektedirler. Henüz ne kadar devam edeceği net olarak belli olmayan pandemi sürecini göz önüne alarak, bu alanda hizmet veren sağlık çalışanlarının tükenmişliğini giderecek bir gelecek planlamanız var mıdır?            İhtiyaçtan dolayı açılması düşünülen ilave yoğun bakım servislerinin yanında, atıl vaziyette bekleyen ve çürümeye terk edilen eski Devlet ve SGK hastanelerinin hizmete açılması neden düşünülmemektedir” sorularını yöneltti.

ESKİ HASTANE ÇÜRÜYOR, NEDEN DEĞERLENDİRMİYORSUNUZ?

Şehrin ortasında atıl vaziyette duran eski Çanakkale Devlet Hastanesinin neden bu dönemde hizmete tekrar alınmadığını gündeme getiren Metin Ümit Ural; “Bu sorularımızın cevabını, şeffaflık, bilgilenme ve taşıdığınız sorumlulukların gereği olarak tüm Çanakkale kamuoyu sizden beklemektedir. Son olarak, İl sağlık müdürlüğümüzü şimdiye kadar yürüttüğü iktidar güdümlü yanlış politikalarından vazgeçmeye ve sorumlu bir kamu yöneticisi gibi davranmaya davet ediyoruz” dedi.

“BİZE GÖRE ÇANAKKALE’DEKİ SALGININ KAYNAĞI..”

Kamuoyunda büyük tepki çeken ancak bir türlü erteletilemeyen Şahinbey-Çanakkale Uçak seferleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Başkanı Ural; “Covit-19 salgınının başladığı tarihten bu yana İlimizdeki vaka artışının bir nedeninin de Türkiye de salgının etkilerinin en yüksek seyrettiği yerleşim yerlerinden olan Gaziantep / Şahinbey Belediyesi aracılığı ile ilimize düzenlenen gezi projesi olduğunu düşünüyoruz.

Bu konuda gerekli tedbirleri almadığı için Çanakkale Valilik makamının sorumluluğunun bulunduğunu Çanakkale kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz. Şahinbey belediyesi organizasyonu ile Çanakkale ye düzenlenen gezilerin en azından pandemi süresi boyunca iptal edilmesi gerektiğini, gerek İl başkanlığımız ve gerekse STK ve duyarlı bir çok meslek kuruluşu gündeme getirmesine rağmen, yetkililerin bu konuya uzunca bir süre duyarsız kalıp sorumsuz davranmaları vaka sayısının artışına neden olmuştur. Ancak geçte olsa bu konuda alınan durdurma kararını olumlu bulduğumuzu da belirtmek istiyoruz” dedi.

“BU SEFERLERİ ERTELETMEYENLER SORUMLUDUR”

Düzenlenen turları başta Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın erteleme yetkisi varken erteletmemesi nedeniyle hedef alan CHP İl Başkanı Ural; sağlık çalışanlarının sorunlarını da gündeme getirdi. Ural; “Yine AKP yetkililerine bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Ülke olarak çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu zorlu koşullarda canları pahasına özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına bir nebze moral ve destek olması amacıyla seçim meydanlarında söz verdiğiniz 3600 ek gösterge uygulamasını çıkarmak için bundan daha geçerli bir neden olabilir mi? Neyi bekliyorsunuz.

Yönetemiyorsunuz. 18 yıldır sürekli olarak hep kandırıldınız. Şu salgın döneminde bir defa olsun aklı, bilimi, şeffaflığı ve toplumu önemseyerek ve kandırılmadan karar verin ve yönetmeye çalışın. 18 yıldır tek başınıza iktidar olduğunuzu unutmayın ve artık CHP’yi suçlayacağınıza, kalan kısa sürenizi toplumun sağlığını düşünerek değerlendirin. Bizler CHP İl başkanlığı olarak, Yerel yönetimlerimiz, STK’lar, sağlık meslek örgütleri ve toplumun bütün kesimleriyle birlikte salgınla mücadelede, şeffaflık, akıl ve bilimin öncülüğünde belirlenecek politikalara destek vereceğimizi ve bu doğrultuda üzerimize düşeni yapacağımızı Çanakkale kamuoyuna ilan ediyoruz” dedi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ANZAKLAR, GELİBOLU YARIMADASI’NDA ‘ŞAFAK AYİNİ’ İLE ANILDI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.