21 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM YAPILDI

KOOPERATİF İYİ YÖNETİLMEDİĞİ İÇİN ZAAFİYETE DÜŞTÜ

07 Temmuz 2023 - 13:09

1903 Kişi Okumuş
TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM YAPILDI

Borç batağı içerisinde olan S.S. 18 Nolu Şehir İçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin zam talebi belediye meclisinde gündeme geldi. Çanakkale Belediye meclisinde oy çokluğu ile alınan karar sonrasında toplu taşıma ücretlerine 7 ay sonra zam yapıldı.

Ayrıca meclisten 3 ay boyunca kooperatife araç başına kilometre başına 7 TL ödeme desteği sağlanması kararı çıktı! Gökhan’ın “Hep birlikte bu cenazeyi kaldıracağız” sözleri dikkat çekti!

S.S. 18 Nolu Şehir İçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin zam talebi belediye meclis gündemine geldi. Hayli tartışmalı geçen toplantıda kooperatifin elindeki araçların toplam değerinin 100 milyon TL olduğu, kooperatifin ise toplam borcunun 55 milyon TL civarında olduğun ortaya çıktı.

11 Kasım 22 tarihinde yapılan meclis toplantısı sonrasında Çanakkale’de şehir içi tam biniş ücreti 9 TL’ye yükselmiş, öğrenci binişleri ise 4,5 TL olarak kararlaştırılmıştı. Kampüs içi taşıma ücretleri ise 1 TL olarak belirlenmişti.

“KOOPERATİFİN KÖTÜ YÖNETİM ZARARINI VATANDAŞA YÜKLEMEYİN”

Elektrikli otobüslerinin de gündeme geldiği zam tartışmalarında Raylı sistem tartışmaları da yaşandı. İYİ Partili meclis üyesi Burak Kunt; “Bu zamlarla kooperatifinin zarardan kurtarılması mümkün değildir. Bu sistem yanlıştır; gerekirse yap işlet devret yöntemi ile bu durumdan çıkma yollarını araştırmalıyız. Kooperatifin kötü yönetimi nedeniyle oluşan zararı vatandaşlara yüklemek doğru değil. Vatandaşlara; hizmet kalitesi yüksek ve ucuz ulaşım sağlamakla yükümlüyüz” tepkisini gösterdi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise İYİ Partili meclis üyesi Burak Kunt’u popülist siyaset yapmakla suçlayarak çözüm önerileri getirmelerini söyledi. İYİ Partili Kunt ise; 2019 yılından bu yana toplu taşıma ücret zamları gündeme ger geldiğinde çözüm önerilerini sunduklarını hatırlattı.

“KOOPERATİF İYİ YÖNETİLMEDİĞİ İÇİN ZAAFİYETE DÜŞTÜ”

Çanakkale Belediye başkanı Ülgür Gökhan da kooperatifin iyi yönetilmediğini ifade ederek; “Kooperatif iyi yönetilmediği için zafiyete düştü. Mecliste aldığımız karar ile toplu taşıma araçlarının 5 yılda bir yenilenmesi gerekiyordu. Biz bunu sürekli öteledik. Şimdi enflasyon ve artan maliyetler nedeniyle daha da zarar ediyorlar. Eğer meclis kabul ederse; kilometre başına 7 TL ödeme desteği yapacağız. Onlarda 3 ay içerisinde daha iyi hizmet vermek gibi yükümlülüklerini yerlerine getirecekler. İşte klimalarını onaracaklar, yenileyecekler. Öğrenci zammını minimum tutuyoruz; ulaşım sistemini aslında en çok öğrenciler kullanıyor. Kooperatifin kötü yönetimi nedeniyle bu zarar oluşuyor” dedi.

GÖKHAN “KİFAYETİ MÜZAKERE..!” DİYEREK SUSTURDU!

Tekrar söz alan Burak Kunt “Sizi eleştirmiyorum; diğer illerde bunlar yaşanıyorsa biz bu konuda Türkiye’de ilk olalım” diyerek açıklama isterken; Belediye başkanı Ülgür Gökhan tekrar Kunt’un sözünü keserek “Çözüm önerisi getirin, polemik çıkartmayın. Tamam artık konuşmayın. Kifayeti müzakere.. Kifayeti müzakere..” diyerek Kunt’un konuşmasını engelledi. Kifayeti müzakere ise; “Bir konuda karar verilecek derecede görüşme yapıldığı anlamına geliyor.

CHP’li meclis üyelerinin de kooperatife verilecek teşvik konusunda görüşlerini dinlemesi sonrasında oylamaya geçti. Yapılan oylama sonrasında CHP’li üyelerin oy çokluğu ile kilometre başına otobüs sahiplerine 7 TL ödeme desteği sağlanmasına karar verildi. Kooperatife kilometre başına 7 TL destek verilmesi 22 meclis üyesi  kabul 6 red

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE YÜZDE 33 ZAM

Borç batağı içerisinde olan Kooperatifin; Şehiriçi – Çınarlı – Güzelyalı 9 TL olan tam biniş oranına yüzde 33 zam yapılarak 12 TL, 4,5 TL olan öğrenci taşıma ücreti 4,5 TL’e ücret yüzde 33,3 oranında zam yapılarak 6 TL, Kampus içi taşıma ücreti ise 2 TL zam yapılması talebi gündeme geldi. İlgili komisyon ise bu görüşlerde oy birliği konusunda karar aldıklarını ve olumlu karşıladıklarını belirttiler. Dışarıdan gelen vatandaşların kullandığı Kullan At kartları da zamlandı. Bir biniş 12 Tl + kart bedeli, 2 biniş 24 TL + kart bedeli, 4 biniş ise 48 TL + kart bedeli olarak meclise geldi. Yapılan oylama da 19 meclis üyesi zam yapılmasına evet oyu kullanırken; 9 ret oyu verdi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.