21 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ MALİ GENEL KURULU ÇANAKKALE’DE YAPILDI

Türkiye Barolar Birliği (TBB) 37. Olağan Genel Kurul Kurulu nedeniyle Çanakkale'de bir araya geldi.

17 Aralık 2022 - 16:31

835 Kişi Okumuş
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ MALİ GENEL KURULU ÇANAKKALE’DE YAPILDI

Türkiye Barolar Birliği (TBB) 37. Olağan Genel Kurul Kurulu nedeniyle Çanakkale’de bir araya geldi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. R. Erinç Sağkan; Yönetim, Disiplin ve Denetleme üyeleriyle Baro Başkanları, TBB Delegeleri ve yurttaşların katıldığı törende, Sağkan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunan heyet, hep birlikte İstiklal Marşı’nı okudu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. R. Erinç Sağkan burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi destanının yazıldığı topraklardayız. Bugün bu destanın yazıldığı topraklarda Anafartalar Komutanı Gazi Mustafa Kemal’in, bir ulusun kurtuluş savaşının başkomutanı olarak çıktığı topraklardayız.

Bugün aslında 117 yıl önce, atalarımızın emperyalizme karşı mücadele verdiği, kurtuluşun da kuruluşun da başladığı topraklardayız. Bizler de onların torunları olarak bu ülkede yurttaşlarımızın hukuki güvenliğe kavuşması için, hukukun üstünlüğü mücadelesi veren savunma hakkının temsilcisi avukatlar ve onların meslek örgütleri Baroların ve Türkiye Barolar Birliği’nin temsilcileriyiz. Hem mesleğimiz hem meslektaşlarımız hem de bu ülkede yaşayan her bir fert için ayrı ayrı üzerimizdeki sorumluluk çok büyük. Bu yüzden 37. Genel Kurul’un bu topraklarda yapılıyor olması, Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken çok ayrı bir anlam taşıyor” dedi.

Konuşmasında, bu mali genel kurulun Çanakkale’de yapılması kararını veren bir önceki TBB Genel Kurul üyelerine ve 37. Genel Kurul’a ev sahipliği yapan Çanakkale Barosu’na teşekkür eden Sağkan, konuşmasını “Bu topraklarda Genel Kurulumuzu özgürce yapabilmemiz için canlarını veren ve bu ülkede kurtuluşu ve kuruluşu gerçekleştiren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz” sözleriyle noktaladı.

TBB YÖNETİMİ KARİYER GÜNLERİ SÖYLEŞİSİNE KONUK OLDU

Türkiye Barolar Birliği (TBB) 37. Olağan Genel Kurulu için Çanakkale’de bulunan Birlik Başkanı Av. R. Erinç Sağkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, toplantı öncesinde Çanakkale Barosu’nun verdiği davette Baro Başkanları ile bir araya geldi. Çanakkale Barosu’ndaki programın ardından, Birlik Başkanı Sağkan, stajyer avukatlarla bir araya geldi. Çanakkale Barosu tarafından stajyer avukatların mesleğe bir adım önde başlamasını sağlamak amacıyla ilki düzenlenen Kariyer Günleri’nin konuğu olan TBB Başkanı Sağkan ile Başkan yardımcıları Av. Sibel Siçmez ve Av. Gürkan Altun, avukat adaylarıyla mesleğe ilişkin bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Sağkan son olarak mesleğe yeni başlayan stajyer avukatların ruhsat törenine katılarak cübbelerini giydirdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, genel kurulun açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin çok önemli bir şehir olduğunu söyledi. Genel Kurulda yaptığı konuşmasında Avukatların sorunlarına değinen Sağkan, şiddete uğrayan ve öldürülen meslek mensuplarından bazılarını hatırlattı.

Hukukun üstünlüğünü gözeterek mesleklerini yapan avukatların, hak savunucuları olduğunu vurgulayan Sağkan, şöyle konuştu: “Bugün bizleri bir araya getiren bu manevi bağ, zorlu koşullar altında bu ülkede yaşayan her yurttaş için hiçbir ayrım gözetmeksizin hukukun üstünlüğünü tesis etme arzusudur. Bu arzumuz bizi geçmişten bizi bugüne getiren en büyük bağdır. Bu bağ yeri geldiğinde canları pahasına hukukun üstünlüğü mücadelesinden çekinmeyen meslektaşlarımız ve baro başkanlarımızla kurulmuştur.

Gözü dönmüş bir kötülüğün bizlerden sadece fiziki olarak ayırdığı Gümüşhane Barosu Başkanımız Avukat Ali Günday da Diyarbakır Barosu Başkanımız Avukat Tahir Elçi de bugün bu salonda bizimledir. Kendilerini saygı, sevgi ve özlemle anıyorum.” Basına kapalı devam eden toplantıya baro başkanları, temsilcileri ve çok sayıda avukat katıldı.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

10 AĞUSTOS ANAFARTALAR ZAFERİ KUTLU OLSUN

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.