28 Mayıs 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÜLGÜR GÖKHAN: “BU KAFA YAPISINA KARŞI TOPYEKÛN MÜCADELE EDECEĞİZ”

“KÜRT, ALEVİ, ERMENİ AÇILIMLARI.. YERLE YEKSAN OLDU ÇÜNKÜ İÇTEN DEĞİLLERDİ”

27 Nisan 2021 - 20:14

2622 Kişi Okumuş
ÜLGÜR GÖKHAN: “BU KAFA YAPISINA KARŞI TOPYEKÛN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan:
NEJAT ÖNDER TRANSFERİ: “SIRTIMIZDAN BİR YÜK İNMİŞTİR”
“HÜKÜMETİN BAŞARISIZ DİPLOMASİSİ NOKTASINDA SOYKIRIM KELİMESİ KULLANILDI”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kendisine, belediye ve CHP’ye karşı AK Parti ve trollerinden topyekûn saldırı geldiğini açıkladı.

Yapılan saldırılara karşı bugüne kadar soğukkanlılıkla cevap vermediklerini ancak artık CHP’de “Topyekûn Karşılık” verme dönemi başladığını belirten Ülgür Gökhan, Nejat Önder’in AK Partiye geçişi ve CHP’ye yönelik sözleri ile ilgili olarak ise; “Sırtımızın bir yük inmiştir” diyerek cevapladı.

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol, İl gençlik Kolları Başkanı Nahit Eren, Merkez İlçe Başkanı Al iUyanık ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuşmasına ABD başkanı Biden’in Ermeni tehciri esnasında yaşanan olayları Soykırım olarak nitelendirmesine tepki göstererek başladı.

Ermeni Soykırımı söylemini asla kabul etmeyeceklerini belirten Ülgür Gökhan; “Bunu kabul etmemiz asla söz konusu olamaz. Ne Osmanlı’da ne de Türkiye Cumhuriyeti sürecinde soykırım olarak nitelendirilebilecek iş ve eylem içerisinde olduğumuz söylenemez. O dönemlerdeki karşılıklı birbirlerini mukabele denen; birbirlerini yaşadıkları yerden etmeye çalışırken birbirlerini öldürmeleri sonucunda sıkıntılı bir durum meydana gelmiş. Ancak bunu soykırım olarak nitelemek için gerçekten o kitlenin ortadan kaldırılması gibi bir irade olması gerekir. Hâlbuki orada; tehcir söz konusu, bu yaşanırken de karşılıklı acılar yaşanmış. Hem Türk hem de Ermeniler karşılıklı birbirlerini katletme noktasına gelmiş” dedi.

“HÜKÜMETİN BAŞARISIZ DİPLOMASİSİ NOKTASINDA SOYKIRIM KELİMESİ KULLANILDI”

Yaşanan sürecin AK Parti ve saray hükümetinin başarısız diplomasisinin sonucu olduğunu belirten Ülgür Gökhan; “Yıllardır bu konu 24 Nisan geldiğinde gündeme gelir ama o zamanki siyasetimiz, diplomasimiz bunun soykırım olarak nitelendirilmesini engellemiştir. Maalesef bu sene hükümetin bu konudaki başarısız diplomasisi noktasında soykırım kelimesi kullanılmıştır. Kullanılmış olması hukuki olarak ne gibi sonuçlar yaratır bilemeyiz, zaman içerisinde görülecektir. Ancak bu durum bizim açımızdan kabul edilemez. Ancak şunu da hatırlamamız gerekir; bu AK Parti döneminde çeşitli açılımlar yapılmıştı anımsarsanız.

Kürt açılımı, Roman açılımı, Alevi açılımı ve Ermeni açılımları olmuştur. 2010 yılında Akdamar kilisesi açıldı, milli maçta Azerbaycan bayrakları açtırılmadı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ermenistan’da maça gitti. Böyle bir açılım başlatılmıştı. Tüm açılımlar gibi AK Parti bunu da sürdüremedi. Çünkü içtenlikli değillerdir. Çıkarcı bir yaklaşım sergilediler. Bütün bu konular derinlemesine incelenmesi gereken, bir sonuç çıkartılması gereken konulardı. Tam tersine tüm bu açılımlar yerle yeksan oldu. Bugün bütün konularda maalesef sıkıntı içerisindeyiz. Onun için tarihsel birlikteliğimiz olan bu insanlar, Kürtler, Ermeniler, Abazalar, balkan göçmenleri, herkesle sadece insan oldukları için gönül kapımızı açmamız gerekirdi. Geçmişten gelen bazı nitelemeler söz konusu olamazlar” dedi.

“KÜRT, ALEVİ, ERMENİ AÇILIMLARI.. YERLE YEKSAN OLDU ÇÜNKÜ İÇTEN DEĞİLLERDİ”

AK Parti hükümetlerinin yürüttüğü açılımların hepsinin hayal kırıklığı ile sona erdiğini hatırlatan Ülgür Gökhan; “Çözüm sürecinde diğer tüm siyasi partilerle hiçbir temas kurmadan kendi kendilerine açılım yapmaya çalıştılar. Muhalefeti ve diğer partileri katmadıkları için başarısızlıkla sonuçlandı.

Salih Müslüm’ü hatırlarsınız, onu Ankara’da kırmızı halılarla karşıladılar. Süleyman Şah türbesinin ülkemize getirilebilmesi için YPG’yi savunmuyorum ama nöbet tuttular orada. Yanlış politikalar,

düzensiz politikalarla insanları başka kucaklara ittiler. Bu noktada maalesef IŞİD sınırlarımıza gelmemesi için Esad’a karşılar diye onlara prim verildi, gün değişti kötü adam oldular. Aynı şekilde FETÖ elebaşını, o haini de kullandılar. Devran dönünce de tu kaka ilan ettiler. Türkiye’yi hep bu şekilde kandırmacalarla yönetiyorlar. Bir takım parlak düşünceler ortaya atıyorlar, fakat katılımcılıkları olmadığı için diğer siyasi partilerle paylaşmadıkları için sonuçta yüzlerine gözlerine bulaştırdılar ve bugünlere gelindi. Mesut Barzani, Şivan Perveri gibi isimleri kürsülere çıkarttılar, sonra yallah Kürdistan’a diyerek laf ettiler.

Tüm bunları yaşadık, yaşıyoruz. Bu ülkede halen daha Alevilere açılım yapacağız dediler ama Cem evlerini ibadethane kabul etmiyorlar. Ermeni tehcirini Soykırım olarak tanımlayan Biden’a karşı olduğumuz açık ve nettir. Bunu yaparken; Sayın AK Parti il Başkanı Naim Makas, bunun içinden döndürüp dolaştırıp “Mesele Biden’in ne yaptığından öte bizim hangi reflekslerle durduğumuzdur’ diyerek beni de gazi mecliste HDP’yi istiyorum diye eleştirip olayı pilav konusuna getirmiş” dedi.

“NEJAT ÖNDER PİLAV KONUSUNDA BENİ SAVUNDUĞUNU UNUTMUŞ”

AK Parti İl Başkanı Naim Makas’ın kendisini HDP için Pilav dağıttı şeklindeki eleştirilerine de yanıt veren Ülgür Gökhan; “Aynı şeyi tesadüfen Nejat Önder’de kullanmış. Nejat Önder’de konulmasında “Ben bir tas bile yemedim” diyor. Biz tasla dağıtmadık, çatal tabak içerisinde verdik. Nejat Önder o sırada ilçe başkanıydı. O konuda hiçbir eleştirisini, karşıtlığını duymadım ama kendisinin beni savunduğunu çok iyi hatırlıyorum.

16 Kasım 2016’dan anlatıyorum diyor ki Önder; ‘Bir tutturmuşlar CHP Belediye Başkanı Ülgür Gökhan HDP barajı aştı diye pilav dağıttı. Basın mensupları da oradaydı. Böyle bir söz söylediğine dair bir kayıt var mı? Başkan CHP birinci parti oldu diye pilav dağıtıyorum dedi. Ondan sonra ise; HDP’nin barajı aşıyor olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Bunu söylemesi ayrı bir şeydir demokrasi adına” demiş Nejat Önder. Bende aynısını söylemiştim.

Ama AK Parti ve trolleri bunu senelerce temcit pilavı gibi ortaya koymaya devam ediyorlar. Nejat Önder söylemese gündeme getirmeyecektim ama Önder’in de hafızasını tazelemek açısından söyledim. 2019 yerel seçimleri oldu bu memlekette yüzde 62 oyla seçildim. Çanakkale halkı tarafından bu konuda aklandım. Çanakkale halkı beni doğru anladı ama troller anlamadı. Elbette ki bizim bu bağlamda demokrasi anlayışımızı sorgulayabilme kabiliyeti yoktur. Demokrasi anlayışımızı tartabilmeleri için onların böyle bir anlayışa sahip olabilmeleri gerekir. Naim makas yine gündeme getirmeye çalışmış” dedi.

“AK PARTİLİ YÖNETİCİ BELEDİYEDE ÇALIŞIYOR”

Ak Parti merkez ilçe başkanı Yıldıray Ölçek’in belediye çalışanlarını hedef almasına yanıt veren Ülgür Gökhan; “YıldıraK Ölçek herhalde yaranmaya çalışıyor. Bir sürü sorular sorup duruyor. Bazı konuları da bilmiyor. Belediye de yandaşları var; akrabaları var filan.

Biraz ölçekli ol; bilgili ol. Şunu sorabilirsiniz; sizi belediyeye alırken; partiye üye olun diyen oldu mu? Sizin AK Partili belediye de hiç olmadı mı acaba parti üyesi birileri? Mesela il yönetiminizde yedekte bulunan bir arkadaşınız var; bizim belediyemizden emekli oldu.

Mehmet Karaca yönetimde yedek üye. Hatta daha önce ayrıldı, özel iş yaptıktan sonra Belediyeye dönmek istedi geri aldık. Mehmet beyin oğlu halen belediyede çalışıyor. MHP’li, DYP’li insanların çocukları belediyemizde çalışıyor. Burası bir resmi kurum, siyaset kurumu değil. Çalışanların siyasi görüşleri bizi ilgilendirmez; biz CHP’liyiz. Bizi kendinizle karıştırmayın. Geçen gün kapımıza bir kızcağız geldi; ‘işe girmek için partiye üye ol dediler’ diye anlattı. Olmayacağım oraya diyerek; gelip ‘sende iş var mı’ diye sordu. İnsanlara ekmek vereceksiniz” dedi.

“YILDIRAY ÖLÇEK KAFATASÇILIK, BÖLÜCÜLÜK YAPIYOR”

AK Parti Merkez ilçe başkanını Kafatasçılık yapmakla suçlayan Ülgür Gökhan; “Tam tersine CHP’li olup yanlış yapan üyeleri belediyeden çıkarttığımız oldu. Belediyede yanlış yapmışsa işten çıkartılmıştır. Bizim eş-dost akraba vs olmaz, layıkıyla iş yapan herkes Çanakkale Belediyesinde çalışacaktır, çalışmaya devam edecektir. Şu ayıptan da kurtulması lazım kafatasçı Yıldıray Ölçek diyor ki; ‘Tuncelili bir parti yöneticisinin karısı ve damadı belediye de çalışıyormuş.

’ Bizim Tuncelili bir parti yöneticimiz var; evet. Çok seneler öncesinden bu yana karısı belediyede çalışıyor. Ama onun damadı belediyede çalışmıyor. Çalışan müdürün annesi AK Partinin bir kurumunda çalışıyor. Şimdi annesi AK Partide çalışıyor diye müdür yapmayacak mıyız? Her şeyden önce Tuncelili ibaresini kabul etmemiz söz konusu olamaz. Kafatasçılıktır bu, bölücülüktür. Sayın Ölçek’e sorayım; Gelibolu şehitliğine gidelim bir bakalım kaç tane Tuncelili var. Bunu söylemesi cevap vermek durumunda değildim. Ancak bu dönemde bu tür yaklaşımlara yüksek bir biçimde ses vermemiz gerekiyor” dedi.

ÜLGÜR GÖKHAN: “BU KAFA YAPISINA KARŞI TOPYEKÛN MÜCADELE EDECEĞİZ”

CHP’nin ve yöneticilerine yönelik sistemli bir saldırı yapıldığını belirten Ülgür Gökhan; “Bundan sonra bu kafa yapısına karşı topyekun mücadele edeceğiz. CHP’yi kötüleyen, transfer ettiğiniz insan eski ilçe başkanımız, il başkanımız Nejat Önder beyefendi bu seferleri taşırken Genel Başkan kimdi acaba? CHP’den aday olup il genel meclisine gireli 2 sene oldu daha. O zaman genel başkan kimdi? Kemal Kılıçdaroğlu başkandı ne oldu da CHP iki senede yön değiştirdi?

Nejat Önder’in siyasi bir takım eksilerini de hatırlamamak lazım diye düşünüyorum. Siyaseten; CHP’de iken demokrasi dışı davranışlarını hepimiz biliyor ve unutmuyoruz. ‘Ben para yemedim’ filan demiş beni de ilgilendirmez ama CHP’lilerin bu partiye oy verenlerin hak ve hukukunu yemiştir. Siyasi etik yasası çıkmalı ve parti değiştirmek yasaklanmalıdır. Rahatsızlığın varsa görevlerinden istifa eder; öteki seçimde o partiden girersin seçime. Bu siyasi etik anlayışa sığmaz, üstelik insan karısından ayrılsa bile karısını kötülemez. Sen onla yaşadın bunca sene” dedi.

NEJAT ÖNDER TRANSFERİ: “SIRTIMIZDAN BİR YÜK İNMİŞTİR”

Nejat Önder’in görevinden istifa etmesi gerektiğini bunu yapmayarak adapsızlık yaptığını belirten Ülgür Gökhan, konuyla ilgili olarak; “Böyle bir adapsızlık yok. Birde konuşma metni vermişler eline. Ne diyecekti ‘Ne oldu 128 Milyar dolar’ diye sormayacaktı herhalde. Sırf yaranmak için bu tür hareketleri, davranışları, düşünceleri tercih ediyor ama son derece yanlıştır. CHP’li insanlar bunu hiç hoş karşılamıyorlar, son derece yanlış hareketler içerisinde yanlıştan dönmesini tavsiye ederim. Bu bir hak meselesidir, hakkımızı da helal etmiyoruz.

Eğer biz bu konumlarda bulunuyorsak; CHP’den aday olmuş bir belediye başkanı olarak partimden şikayetim varsa; makamımdan istifa ederim. Partimle ilgili söylemiş olduğu şeyleri asla doğru bulmadığımı söylemek istiyorum. Bu şekilde düşünmüş olabilir ama ben sırtımızdan bir yük inmiştir diye düşünüyorum” dedi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARININ 108. YILI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

TBMM’NİN AÇILIŞINA GİDEN TARİHİ SÜREÇ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

ÇANAKKALE’YE YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.