4 Aralık 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

ÜLGÜR GÖKHAN: ‘’RİSKLİ ALAN İLANINA SADECE CUMHURBAŞKANI KARAR VEREBİLİR’’

8 YILDIR BİR ARPA BOYU YOL ALINMAMIŞ...

07 Şubat 2020 - 00:56

3239 Kişi Okumuş
ÜLGÜR GÖKHAN: ‘’RİSKLİ ALAN İLANINA SADECE CUMHURBAŞKANI KARAR VEREBİLİR’’

Deprem korkusu ile huzursuzluk yaşayan Sosyal Konutlar bölgesi için AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Bakanlığın “Riskli alan” ilan ettiğini, sorumluluğun belediyede olduğunu söylemişti.

Belediye meclis toplantısında “Riskli Alan İlanı” konusuna değinen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan” Sayın Milletvekilimiz ‘Riskli alan işi tamam demiş ama.. Riskli alan ilanına sadece Cumhurbaşkanı karar verebilir. Cumhurbaşkanımızın böyle bir kararnamesi yok” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yaşanan depremler sonrasında yıllardır Kentsel Dönüşüm için Riskli Alan ilanı bekleyen Sosyal Konutları sakinlerine müjde olarak “Bakanlık Sosyal Konutlar bölgesini riskli alan ilan etmiştir” demiş, geri kalan sorumluluk ve çalışmaların belediye yetkisinde olduğunu da “Top artık belediyede” diyerek ifade etmişti.

“RİSKLİ ALAN İLANINI SADECE CUMHURBAŞKANI YAPABİLİR”

Çanakkale Belediye Meclisinde AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın açıklamalarını hatırlatan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Tam bu arada; Sayın Bülent Turan diyor ki; riskli alan işi tamam top belediyede. Şimdi burada bilgi karmaşası var. Ben bunlara bir açıklık getireyim öncelikle.

Riskli alan ilan edilebilmesi için Sayın Cumhurbaşkanı’nın Kararname yayınlaması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız diyecek ki; şu şu alanda şu parseldeki bölgenin riskli alan ilan edilmiştir demesi gerekiyor. Bu bir polemik konusu değildir; ben size süreci anlattım. Şuan da Cumhurbaşkanlığınca yayınlanmış Resmi Gazetede yayınlanmış bir karar bulunmamaktadır” dedi.

“BELEDİYE ÜZERİNE DÜŞENİ ZATEN YAPTI, YAPMAYA DEVAM EDİYOR”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuyla ilgili olarak; “Sayın Bülent Turan depremden hemen sonra “Burada belediye gereğini yapsın, biz her şeyi yaptık” demiş. Evet belediye gereğini yapıyor. 2017 yılı hatta daha öncesinden beri yapıyoruz ama en son 2018 senesinden 30 Ocak 2020 tarihine kadar hemen hemen her ay talebimizi yinelemişiz” dedi.

“30 OCAK 2020’DE BURAYI RİSKLİ ALAN İLAN EDİN DEDİK”

23 Şubat 2019 tarihli başvuruları sonrasında Bakanlıktan gelen cevapla, mevzuatın değiştiği ve  Belediyeden Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlamasının istendiğini söyleyen Ülgür Gökhan; “Bakanlık bizden 3 ay içerisinde Strateji belgesini hazırlamamızı isterken; biz konunun aciliyeti olduğunu, belge hazırlanana kadar işlemlerin başlatılmasını istemişiz, bakanlık olur vermemiş. Stateji belgesini İl Müdürlüğü ile birlikte hazırladık. İl müdürlüğü de konunun önemini bildiğinden onlarda çok çaba harcadılar. 10 Temmuz 2019 günü istenen Strateji Belgesini hazırlayarak bakanlığa sunduk. Bakanlık son olarak 28 Ocak 2020 tarihinde hazırladığımız Strateji Belgesini kabul ettiklerini bildirdi! Yani istedikleri belgeleri tamamladığımızı kabul etmişler. Madem kabul ettiniz 30 Ocak tarihinde burayı riskli alan ilan edin demişiz. Ona da henüz yanıt gelmedi” dedi.

“CUMHURBAŞKANI’NI MI BEKLEYECEĞİZ? TOPLANIP ANKARA’YA GİDELİM”

Yaşanan süreci tek tek meclis üyeleri ile paylaşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Yani ortada henüz Sosyal Konutlar Bölgesi için ilan edilmiş bir Riskli Alan kararı bulunmamaktadır. Şimdi yapılması gereken nedir? Cumhurbaşkanını mı bekleyeceğiz? Beklemeyelim Sayın Milletvekilinden randevu alalım gidelim. Bakanlıkta ilgilisi, karar verici, yol gösterici kim varsa; alalım dosyaları elimize AK Parti grubu ile birlikte Ankara’ya gidelim. Derdimizi anlatalım. Burada şöyle bir durum var; 13 Kata kadar orada izin var. Hükümetin bir iradesi var; yüksek katlar olmasın diyor. Yüksek katlı kalmış olabilir proje, bizde diyelim kaç katlı olsun, ona göre yeni proje hazırlayalım. Yada projeniz güzel bunla devam edelim desinler. Ne diyorlarsa desinler bir an önce burası için gerekenleri yapalım” dedi.

“TOKİ Mİ YAPAR, BAKANLIK MI YAPAR BİZ Mİ YAPARIZ BİLMİYORUM”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yıllardır burasının Riskli Alan ilan edilmesini beklediklerini, Kentsel Dönüşüm kapsamı ile burada yaşayan vatandaşlara kira ve taşınma yardımı gibi yardımların yapılması gerektiğini belirterek; “Bunu kim yapacaksa yapsın. TOKİ yapabilir, Bakanlık bize devredebilir yada bakanlık kendi yapabilir. İş bakanlıkta artık. Biz o alan ile ilgili bilgi ve belgeleri hazırladık. İl müdürlüğü de burada yardımcı oldu. Şimdi riskli alan olması için ne yapılabilir? Belki bize siz karışmayın diyecekler bilemiyorum. Çünkü riskli alan olarak istememizin nedeni kira ve taşınma yardımı yapılıyor. Vatandaşın yararına iş yapalım istiyoruz. Biz belediye olarak vatandaşın buradan cebinden para çıkmadan yapmalarını istiyorduk. Ancak gelinen ekonomik durum ortada. Burası zamanında yapılsaydı inşaat sektörünün maliyetleri düşük iken çok daha iyi olacaktı, olmadı” dedi.

“8 YILDIR BİR ARPA BOYU YOL ALINMAMIŞ”

MHP Grup başkanvekili Evren Yalçın konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada vatandaşların sitemini dile getirerek eleştiride bulundu; “Sosyal Konutlarda yapılan toplantıyı takip ettik. Burada vatandaş 8 yıldır bir şeyler yapılmadığını ifade ediyor. İnsanlar korkuyor. Ranta dayalı plan var burada. 8 yıldır burası için bir şey yapılmamış; 8 yıldır bir arpa boyu yol alınmamış. Belediyenin de burada çıkarı olduğu gündemde” dedi.

“BAKANLIK İLK PROJEDE YOKTU”

AK Parti Grup Başkan Vekili Esra Yüksel ise; ilk hazırlanan projede Bakanlığın dahil edilmemesini hatırlattı. Bülent Turan’ın mesajını da paylaşan Esra Yüksel; “Belediyenin orada planladığınız projede Kentsel Yenileme olarak gördünüz. Kentsel Dönüşüm kapsamına alma fikriniz yoktu. Sizin yürüttüğünüz anlaşmada Bakanlık ilk başta yoktu. Şimdi neden bakanlıktan riskli alan ilan edilmesi isteniyor? Bülent Turan vekilimizin selamı var, Çanakkale’nin yararına olacak her türlü işe varım. Başkanımız her zaman gelebilir üzerimize düşeni yaparız diyerek mesaj göndermiştir” dedi.

“MİRAS VE İPOTEK SORUNLARI VARDI.. BİR KURUŞ PARA ALMADAN..”

MHP ve AK Parti Grup Başkanvekillerinin sorunlarına yanıt veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; ” Devletin kira katkısı var, yapılması gereken işler için bazı aşamalar vardı. Evlerin üzerinde ipotek, miras gibi konular vardı. Bunları tek tek çözmek zorundaydık. Evet ilk başta bakanlık işin içinde yoktu fakat gelinen noktada miras sorunları vs gibi sorunlar çözülemediği için mecburen Bakanlığa başvurmak zorunda kaldık. Burada bir rant konusu söz konusu değildir, biz insanlardan bir kuruş para almadan işi yapma yoluna gittik. TOKİ yarın burayı yapar hem de çok kolay bir şekilde, iki yıl ödemesin 100 bin lir borçlandırır. Ödemezsen al paranı çık dışarı der. Biz bu olmasın diye çaba harcadık” dedi.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

COĞRAFYA KADER MİDİR

COĞRAFYA KADER MİDİR

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.