4 Aralık 2022 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

VATANDAŞLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

BAKANLIK RİSKLİ ALAN İLAN ETMİYOR

08 Kasım 2020 - 13:05

4590 Kişi Okumuş
VATANDAŞLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Sosyal Konutlarda 800’ün üzerinde konutta yaşayan vatandaşlar, yöneten ve karar verenlerden çözüm bekliyor.

İzmir depreminin ardından gözler Çanakkale’de depremde en riskli bölge olan Sosyal Konutlara çevrildi. Olası depremde felaket senaryoları yazılan Sosyal Konutlarda yaşayan halk tedirgin. Devletin vereceği kararı dört gözle bekleyen bölge sakinleri, yerel yönetimden ortak bir karar verilmesini bekliyor. Yerel siyasilerden ise açıklamalar ardı ardına geliyor. Yerel yönetim çaresiz, Bülent Turan’dan ise devleti ve kurumlarını harekete geçirmesi bekleniyor. Bunun için ise iniş çıkışlar yaşanan yerel yönetim ve merkezi yönetimin halkın sorunlarının çözümü için ortak hareket etmeleri gerekiyor. İzmir Depreminin ardından gözlerin üzerlerine döndüğü Bülent Turan ve Ülgür Gökhan’ın ise Sosyal Konutlar konusunda ki açıklamaları şöyle;

TURAN: “AYNI ÜZÜNTÜYÜ ÇANAKKALE’DE YAŞAMAK İSTEMİYORUZ”

İzmir’de yaşanan deprem konusunda açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; “Başta Çanakkale merkez ilçe olmak üzere, ilçelerimizde de acil kentsel dönüşüm ihtiyacı olduğu biliniyor. Bununla ilgili belediyelerin ve tüm kamu kurumlarımızın daha hızlı hareket etmesini istiyoruz. İzmir’de yaşadığımız üzüntünün aynısı bir gün Çanakkale’de yaşamak istemiyoruz” dedi.

GÖKHAN: “UĞRAŞTIK, DİDİNDİK AMA BAKANLIK RİSKLİ ALAN İLAN ETMİYOR”

Sosyal Konutların dönüşümü için herkese çağrıda bulunduklarını belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Bina bina tek tek yıkıp yerine yenisini yapın diyor. Bende diyorum ki; buyursun gelsin bir müteahhit, 5 katı 8’e çıkartalım tek tek dönüştürsünler. Parası olan dönüştürsün. Ben bu insanların parası olduğuna inanmıyorum. 2018 Şubatından beri uğraştık, didindik ama bakanlık riskli alan ilan etmiyor. Belediye olarak bina bina yıkıp yeniden yapma imkanımız yok” dedi.

RİSKLİ ALAN İLAN EDİLMESİ NEDEN ÖNEMLİ?

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 2’inci maddesinin ç fıkrasında Riskli Alan; “Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Cumhurbaşkanınca kararlaştırılan alan” olarak tanımlanmıştır.

6306 Sayılı Kanun’un yönetmeliğine göre bir bölgenin riskli alan ilan edilmesi sonrasında konutların tekrar yapımı konusunda büyük avantajlar sağlıyor. 24 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan değişikliğe göre Konutlarda yaşayanlara 48 ay’a kadar kira yardımı yapılıyor. Bu da yıkılan konutların inşasına kadar geçen sürede bölge sakinlerine büyük destek sağlıyor. Gerekli görülmesi halinde bu kira yardımı 12 ay kadar daha uzatılabiliyor.

Kanun, Türkiye’nin her tarafındaki kent ve köylerdeki ekonomik ömrünü tamamlamış, yıkılma riski taşıyan binaların devletin sağladığı yapım kredisi, kira yardımı, belediye harç – vergi avantajlarını da kullanarak yeniden yapılmasını öngörmekte. Kentsel dönüşüm riskli binaların yıkılıp yeniden yapılması yanında, yerleşim yerlerinin kongre ve kültür merkezleri, park ve eğlence alanları gibi modern ihtiyaçlarının karşılanmasını da içeriyor.

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

ÇANAKKALE’DEKİ BAZI BARAJLARDA SU SEVİYESİ YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

COĞRAFYA KADER MİDİR

COĞRAFYA KADER MİDİR

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

BİR SEVGİ İNSANI; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.