25 Eylül 2023 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

YANLIŞ AÇIKLAMALARA, ERSÜMER’DEN DOĞRU CEVAP!..

”17 yılda 18 baraj yaptık “ diye koskoca Genel Müdürü konuşturmuşlar

26 Şubat 2020 - 10:09

4275 Kişi Okumuş
YANLIŞ AÇIKLAMALARA, ERSÜMER’DEN DOĞRU CEVAP!..

”17 yılda 18 baraj yaptık “ diye koskoca Genel Müdürü konuşturmuşlar.
Marmara’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Çanakkale’de ziraatın daha da gelişmesi için son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, 461,88 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip 18 baraj ve 7 gölet inşa ettiklerini açıkladı.

Değerli hemşerilerim; Geçtiğimiz günlerde yerel ve ulusal basında yer alan açıklamalarda ve Sosyal medyada da tartışılan beyanlarda ‘’Çanakkale’mize DSİ tarafından son 17 yılda 18 baraj ve 7 gölet ‘’ yapıldığı konusu yer aldı, tarih yok,  adı ne yok,  yeri ne belli değil.

Herkes gibi bende bu uydurma açıklamaları hayretle karşıladım, nasıl olurda neden ihtiyaç duyulurda gerçekler böylesine tahrif edilir bu hangi aczin ifadesidir, herkesi kör sağır kabul etme cesaretinin dayanağı nedir diye merak ettim.

Birileri çıkarda gerçekleri ifade eder mi acaba diye de bekledim ama yine iş başa düştü.

DSİ Balıkesir Bölge müdürlüğünün resmi internet sitesinin ilgili sayfasında Balıkesir ve Çanakkale ilinde mevcut baraj ve göletlerin ekte ki listesi yer almaktadır, bu listeye itibar eder incelersek; 23 baraj diye belirlenmiş yapının bir çoğunun eğer DSİ’nin kriterleri bilgimiz dışında değiştirilmiş değilse baraj değil gölet olduğunu görürüz.

Gölet olarak ihale edilmiştir gölet olarak temeli atılmıştır ve inşaa edilmiştir ve gölet olarak hizmete alınmıştır ancak bu listeler oluşturuluyorken bazı göletler baraj olmuştur, nedendir, nasıldır buna niye ihtiyaç duyulmuştur anlamak ve anlatmak mümkün değildir bu boyutta bir yanlışlıkta yapılabilir değildir.

Ayrıca, baraj veya gölet ,her ne ise ,bunlardan sadece 5 adedinin 2002′ den sonra gündeme girdiğini görürüz . Yani 17 yılda yapılan 18 baraj değil, sadece 5 barajdır yani sanırım dilleri sürçtü, bizden önce 18 baraj yapılmış bizde 5 baraj yaptık , diyeceklerken , ”17 yılda 18 baraj yaptık “ diye koskoca Genel Müdürü konuşturmuşlardır. Bu baraj bölümü, birde gölet bölümü var ki daha vahimdir.

Şöyle ki 17 yılda yaptıklarını iddia ettikleri 7 göletin tamamının yapımı, ihalesi, temeli, açılışı ve hizmete alınması, 2002 öncesidir, yani son 17 yılda dönemlerinde yapılmış tek bir gölet söz konusu değildir. Bir yandan her zaman söylediğim gibi herkesi kör sağır ve hatta dilsiz sananların düştüğü bu duruma çok üzülüyorum, diğer yandan dört yıl boyunca Bakanlığıma bağlı görev yapmış DSİ Genel Müdürlüğünde ülke genelinde ve Çanakkalemiz özelinde açtığımız altın sayfalara bakıp hayıflanıyorum.

Neyse ki kim ne derse desin siz değerli hemşehrilerim neyin ne zaman yapıldığını, nasıl yapıldığını bizzat yaşayarak biliyorsunuz .

Selam ,Sevgi ve Saygılarımla.

Mustafa Cumhur Ersümer

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

ÇANAKKALE’DE BÜYÜK YANGIN

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

27. İDA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

CUMHURİYET MEYDANINA YENİ BİR DOKUNUŞ, YENİ BİR SOLUK…

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.