5 Ağustos 2021 - Hoşgeldiniz

Çanakkale'nin Dünyaya Açılan Penceresi

YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER ARTIK İYİ TARIM SERTİFİKALI

Ürünler, “İyi Tarım Sertifikası” almaya hak kazandı

05 Ağustos 2020 - 18:42

15973 Kişi Okumuş
YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER ARTIK İYİ TARIM SERTİFİKALI

Uzun bir süredir yerel tohumların korunması, üretimin teşvik edilmesi, üreticinin desteklenmesi ve tüketicinin sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi için zirai çalışmalarını sürdüren Çanakkale Belediyesi tarafından yetiştirilen ve hasat olgunluğuna gelen ürünler, “İyi Tarım Sertifikası” almaya hak kazandı.

Özellikle son yıllarda küresel ölçekte yaşanan çevresel ve kimyasal kirlilik artışı ile birlikte bireylerin temiz ve güvenilir tarımsal gıdaya erişimleri de zorlaştı. Bu doğrultuda, özellikle tarımsal ürünlerin güvenliği ve güvenirliği açısından çeşitli uygulamalar ortaya konmaya başlandı. Bunlardan biri de tarladan sofraya gelene kadar tarımsal üretimin her aşamada kontrol edilerek temiz ve güvenilir olduğunun garanti altına alınmasını ve bu hususta üreticilere sertifika verilmesini sağlayan İyi Tarım Uygulamalarıdır.

Kentin bereketli topraklarındaki üretimin teşvik edilerek artırılması, yerel ve atalık tohumların korunması, gelecek nesillere aktarılması, üreticilerin teşvik edilerek desteklenmesi ve kentlinin sağlıklı gıdaya, temiz ve güvenilir tarımsal ürünlere ulaşabilmesi adına uzun bir süredir çalışmalarını yürüten Çanakkale Belediyesi de İyi Tarım Uygulamaları çerçevesindeki üretimlerine bir süre önce başladı.

Bu kapsamda yaklaşık 22 dekar alanda domates, biber, patlıcan, kabak, bal kabağı, mısır, kavun, karpuz, börülce, bamya, barbunya, fasülye, günebakan, susam, nohut ve Karakılçık buğdayının yetiştirilmesi sağlanırken; biber, domates, patlıcan, kabak, nohut ve buğday için İyi Tarım Sertifikası almaya hak kazanıldı. Diğer ürünler de hasat olgunluğuna eriştiklerinde başvuru işlemleri gerçekleştirilecek. Çanakkale Belediyesinin iyi tarım alanındaki uygulamaları kışlık sebzelerde de devam edecek olup, karnabahar, lahana, pırasa, kereviz, turp, pazı, ıspanak, marul, maydanoz, dereotu, tere, roka gibi ürünlerin ekimleri gerçekleştirilecek.

Kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik kalıntılar içermeyen, çevreyi kirletmeyen ve doğal dengeye zarar vermeden üretilen ürünlerin elde edebildiği İyi Tarım Sertifikalı ürünler ayrıca, kısa bir süre önce faaliyete başlayan Halkın Bakkalında da satışa sunulmaya başlandı.

Çanakkale Belediyesinin iyi tarım uygulamaları başta olmak üzere tarımsal üretim alanındaki çalışmaları devam edecek…

BENZER HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

KANSERİN KAYNAĞI: TERMİK SANTRALLER

KANSERİN KAYNAĞI: TERMİK SANTRALLER

SOSYAL KONUTLAR İÇİN ‘’KENTSEL YENİLEME’’ YENİ ÖNERİ PROJE ÇALIŞMASI

SOSYAL KONUTLAR İÇİN ‘’KENTSEL YENİLEME’’ YENİ ÖNERİ PROJE ÇALIŞMASI

BURASI ÇANAKKALE İNTERNET MEDYA & Tv   22 YAŞINDA

BURASI ÇANAKKALE İNTERNET MEDYA & Tv 22 YAŞINDA

ÇANAKKALE VALİLİĞİ’NDEN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNE UYULMASI KONUSUNDA UYARI

ÇANAKKALE VALİLİĞİ’NDEN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNE UYULMASI KONUSUNDA UYARI

https://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.